برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

جعبه توزیع چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

نوشته شده در تاریخ4 سال پیش توسط

جعبه‌های توزیع یکی از انواع جعبه‌تقسیم‌ها هستند که قابلیت نصب فیوز مینیاتوری در آن‌ها فراهم‌شده است. درروی جعبه‌های توزیع محفظه‌ای قرار دارد که معمولاً از جنس پلاستیک شفاف بوده و به‌راحتی می‌توان درب آن را باز و بسته کرد، دلیل این طراحی این است که در صورت بروز خطر و یا هنگام تعمیرات کلید قطع آن‌ها به سهولت در دسترس باشد. در داخل جعبه‌های توزیع مکانی برای قرارگیری و نصب ریل تابلویی وجود دارد که نصب فیوز مینیاتوری را راحت‌تر می‌کند. در بازار انواع جعبه‌های توزیع به‌صورت روکار و توکار وجود دارد که بسته به مکان مورداستفاده و نیازهای کاربر طراحی‌شده‌اند. جعبه‌های توزیع دارای کاربردهای مختلفی می‌باشند که در زیر به برخی از این کاربردها اشاره خواهد شد.

استفاده از جعبه توزیع به عنوان جعبه فیوز

همان گونه که در قبل هم اشاره شد، مهم‌ترین کاربرد جعبه توزیع استفاده از آن به‌عنوان جعبه‌فیوز و فراهم کردن امکان قطع و وصل هر یک از انشعابات به‌صورت جداگانه هست. با قرارگیری تعدادی فیوز مینیاتوری یا تجهیزات حفاظتی مختلف مانند محافظ جان در آن علاوه بر زیبایی، فیوزها را از آسیب‌هایی مانند ضربه، ورود گردوغبار و رطوبت محافظت می‌کند. درنتیجه عمر مکانیکی فیوزهای مینیاتوری افزایش می‌یابد. جعبه توزیع‌ها دارای انواع مختلفی ازلحاظ تعداد فیوزهایی که می‌تواند درون آن نصب گردد هستند. نحوه عملکرد این جعبه‌های مینیاتوری بدین‌صورت است که برق ورودی آن مستقیماً از خط اصلی می‌باشد و در آن برق بین فیوزها، جهت استفاده تجهیزات و مکان‌های مختلف تقسیم می‌شود. از این قابلیت جعبه‌های توزیع می‌توان در ساختمان‌های مسکونی، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و در کل مکان‌هایی که به چند خط توزیع جداگانه نیاز دارد استفاده کرد.

استفاده از جعبه توزیع به عنوان تابلو پریزی (تخته پریز)

تابلو‌های پریزی که عموماً به آن‌ها تخته پریز نیز گفته می‌شود در کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی بشدت مورداستفاده قرار می‌گیرد. تخته پریز در بازار انواع مختلفی موجود است. جعبه توزیع‌های کارگاهی نوعی از تابلوهای توزیع هستند که علاوه بر فراهم کردن چند پریز تک فاز و سه فاز امکان قطع و وصل هریک از این پریزها را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. جعبه پریزهای کارگاهی برای نصب پریزهای تک فاز و سه فاز در آمپر و تعداد مختلفی وجود دارد که معمولاً محل نصب پریزها برش خورده و به‌صورت پانچ شده هست. بعضی از جعبه‌های توزیع کارگاهی نیز وجود دارد که به‌صورت خام و بدون پانچ هست. کاربر می‌تواند بنا بر نیاز و سلیقه‌ی خود حتی از این جعبه‌های توزیع به‌عنوان تابلو فرمان نیز استفاده نماید و تجهیزاتی مانند کلیدهای استپ و استارت، چراغ‌های سیگنال، کلید سلکتوری و ... را روی آن نصب نماید.
همچنین گاهی اوقات در مکان‌های عمومی مانند مساجد، پارک‌ها، ترمینال‌های مسافربری، دانشگاه‌ها و ... ما به تعداد زیادی پریز جهت مصارف مختلف مانند شارژ موبایل، لپ‌تاپ و ... نیاز داریم. نوعی از جعبه‌های توزیع هستند که تعداد زیادی پریز را کنار هم دارند. در این نوع جعبه توزیع‌ها قطع و وصل کردن هریک از انشعابات برای کاربران زیاد مهم نیست بنابراین محلی برای نصب فیوز مینیاتوری برای آن در نظر گرفته نشده است.

محصولات مرتبط
نوشته‌های مرتبط

معرفی محصولات پارسا

توسطفروشگاه اینترنتی کنترل کاران 1 4 سال پیش

جعبه تقسیم چیست؟ چه کاربردی‌هایی دارد؟

توسطفروشگاه اینترنتی کنترل کاران 1 4 سال پیش
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم