برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

کلید اتوماتیک چیست؟

نوشته شده در تاریخ4 سال پیش توسط

کلید های اتوماتیک برای حفاظت از تاسیسات روشنایی، برق صنعتی، سیم، کابل و ماشین آلات و در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه از این کلید استفاده می‌گردد. کلید ‌های اتوماتیک به لحاظ بعضی از مزایا نسبت به فیوز‌ها از قبیل قطع همزمان سه فاز و در نتیجه جلوگیری از دو فاز شدن برق و سوختن موتور‌ها و قابل بهره برداری بودن بعد از هربار قطع کاربرد زیادی پیدا کرده است.

کلید ها انواع مختلفی دارند که عبارت از:

1-کلیدهای مینیاتوری

2-کلیدهای حافظ موتور

3-کلیدهای محافظ جان

4-کلیدهای اتوماتیک کامپکت

5-کلیدهای اتوماتیک هوایی

نکاتی باید در خرید توجه شود مدت زمان قطع کلید است یعنی چه مدت زمان طول می کشد تا کلید بعد تشخیص خطا عمل کند در کاتالوگ محصول با نام (current limiting) آمده است.

کلید ها در همه نوع عمل قطع مدار را انجام می دهند اما در برخی مدار ها یا تابلو ها اگر کلید دیر تر قطع شود ممکن است خسارت های جبران ناپذیری به وجود آید.

نکته دیگری که در خرید کلید با توجه داشت ICUوICS است. ICU جریان اتصال کوتاهی که کلید تنها یکبار بدون آنکه آسیبی ببیند قادر به قطع آن می باشد و برای دفعات بعدی نیاز به تعمیر و سرویس و یا تعویض دارد و ICS جریان اتصال کوتاهی که کلید به دفعات قادر به قطع آن می باشد بدون اینکه آسیبی ببیند و یا نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کند.

 

 

 

کلیدهای اتوماتیک کامپکت

در بعضی از شبکه های توزیع باید به محض برگشت جریان یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار به صورت خودکار قطع و آلارمهای لازم ایجاد شود در چنین مواردی از کلید اتوماتیک کامپکت(MCCB) می توان استفاده کرد. همچنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی ژنراتور اضطراری یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت ادامه کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد در چنین مواردی فقط از کلید اتوماتیک کامپکت میتوان استفاده کرد.

این کلید در انواع مکانیزم عملکرد غیر قابل تنظیم، قابل تنظیم و الکترونیکی با حفاظتهای اضافه بار، اتصال کوتاه و جریان نشتی و در تیپهای مختلف LM وYM و YS تولید می شوند.

 

کلیدهای اتوماتیک هوایی

این کلیدها از انواع دیگری از کلیدهای اتوماتیک هستند که در آمپر های بالا مورد استفاده قرارمی گیرند. کاربرد این کلیدها بیشتر در ورودی تابلوها می باشد که هم جریان بالایی دارد و هم برای برقراری Selectivity کامل بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی که معمولأ از نوع کامپکت می باشند. کلیدهای هوایی دارای رله هایی که در داخل خود کلید جاسازی شده اند(Built-in) می باشد ویژگی این رله ها خاصیت تاخیری یا Time Delay آنهاست که عنصر اصلی در تامین Selectivity از طریق صدور فرمان قطع با تاخیر می باشند. همان پدیده تقدم قطع در خروجیها نسبت به ورودی هاست. به این معنی که اگر خطایی در یک فیدر خروجی رخ داد، ابتدا کلید خروجی قطع شود و تنها در صورت تداوم خطا روی مدار و عمل نکردن کلید خروجی، کلید ورودی با تاخیر کل تابلو را بی برق می کند. اهمیت این موضوع در این است که در صورت وقوع خطا در یکی از خروجیها کل تابلو بی برق نشود.

 

کلیدهای مینیاتوری

معمولأ در جریانهای پایین و در تابلوهای روشنایی و تابلوهای توزیع با توان کم و یا جهت حفاظت مدارات کنترل و فرمان تجهیزات و تاسیسات برقی مورد استفاده است. جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها معمولأ چندان بالا نیست. حداکثر جریان مورد استفاده با کلید مینیاتوری 125 آمپر است و همینطور جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها بصورت نرم 6 کیلو آمپر و حداکثر 25 کیلو آمپر است.

 

کلیدهای حافظ موتور

همانگونه که از اسم این کلیدها معلوم است این کلیدها برای حفاظت موتورها بسیار کاربرد دارند. این کلیدها معمولا تا 100 آمپر ساخته می شوند و برای موتورهای تا 55 کیلوات آمپر مناسب هستند.

کلیدهای محافظ جان

بمنظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی از این کلیدها استفاده می شود. این کلیدها که براساس حساسیت خود به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند و علاوه بر حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر می باشند. براین اساس در صورتی که حساسیت کلیدها تا ۳۰میلی آمپر باشد این کلید به عنوان حفاظت از جان و در صورتی که حساسیت آن بیشتر از ۳۰ میلی آمپر باشد به عنوان حفاظت از تجهیزات صنعتی بکار می رود .

اساس کار کلیدهای محافظ جان، مقایسه جریان ورودی با جریان خروجی کلید می باشد به طوری که اگر جریان نشتی در مداری که کلید در آن واقع شده است بیشتر از حساسیت کلید باشد کلید عمل کرده و در نتیجه مدار را قطع می نماید. از مزایای استفاده این کلیدها حفاظت از خطر برق گرفتگی، جلوگیری از بروز آتش سوزی در اثر وجود جریان نشتی می باشد.

امیدوارهسیتم که از این مطلب حداکثر استفاده را برده باشید و اگر برایتا مفید بوده با نظر های خود ما را در این زمینه یاری کنید.

کنترل کاران

محصولات مرتبط
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم