برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

ولتاژ،فرکانس و انواع پریزها در کشورهای مختلف

نوشته شده در تاریخ3 سال پیش

در کشورهای مختلف از ولتاژهای مختلفی در سیستم برق شهری استفاده‌شده و پریزهای برق و دوشاخه‌های به‌کاررفته در دستگاه‌های برقی در کشورهای مختلف یکسان نیست و این موضوع می‌تواند مشکلات خاص خود را در سفر ایجاد کند.
تقریباً بیشتر مسافرین و به‌ویژه کسانی که به کشورهای خارجی سفر می‌کنند ، با مشکلی به نام عدم تطبیق وسایل برقی روبه‌رو شده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شارژرهای موبایل اشاره کرد.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در همین ابتدا به آن اشاره کرد موضوع تفاوت ولتاژ است که عدم توجه به آن می‌تواند موجب ایجاد خسارت‌های جانی و مالی غیرقابل جبرانی شود زیرا هر وسیله برقی برای یک ولتاژ خاص طراحی‌شده و برای نمونه اگر وسیله برقی که برای ولتاژ 110 طراحی‌شده را به سیستم برق ولتاژ 220 یا 230 متصل کنید ، خود و دستگاهتان را در معرض خطر انفجار یا آتش گرفتن قرار داده‌اید.
به شما اطمینان می‌دهیم که اگر در طول سفر سشواری که برای ولتاژ 110 طراحی‌شده را به برق 220 ولت متصل کرده و دستگاه را روشن کنید از دهانه آن شعله بیرون خواهد زد و تنها تصور کنید که اگر لوله سشوار به سمت سر شما قرارگرفته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد !البته اگر این دو ولتاژ جابه‌جا شود نیز می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود اما نه به‌اندازه مورد قبل.

تفاوت‌های موجود در دستگاه‌های برقی در سراسر دنیا را می‌توان به دو گروه عمده تفاوت‌های ولتاژ و تفاوت‌های فیزیکی در اتصالات دانست. بهتر است در نخستین قدم پیش از سفر بررسی کنید که کشور مقصد شما از چه ولتاي استانداردی استفاده می‌کند و آیا وسایلی برقی که شما قصد بردن آن رادارید ( برای نمونه ریش‌تراش یا شارژر موبایل ) با این ولتاژ سازگاری دارد یا خیر و همچنین آیا نوع اتصالات کلید و پریز به‌کاررفته در این کشور با دستگاه برقی شما همخوان است یا خیر.

به‌طورکلی در سرتاسر دنیا دو نوع ولتاژ با چهار نوع مختلف از فرکانس وجود دارد که عبارت‌اند از :

کشورهایی که در آن از برق 220 تا 240 ولت با فرکانس 50HZ استفاده می‌شود که شامل کلیه تمامی کشورهای آسیایی به‌استثنای عربستان ، ژاپن و فیلیپین ، کلیه کشورهای اروپائی و تقریباً تمامی کشورهای آفریقایی ، آرژانتین و گرینلند است .
کشورهایی که در آن از برق 220 تا 240 ولت با فرکانس 60HZ استفاده می‌شود که شامل اروگوئه ، گینه و پرو در قاره آمریکا و فیلیپین و کره در قاره آسیا می‌شود .
کشورهایی که در آن از برق 110 تا 127 ولت با فرکانس 60HZ استفاده می‌شود که شامل کلیه کشورهای آمریکای شمالی ، بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی به‌استثنای مواردی که در بالا ذکر شد و عربستان صعودی و مناطق جنوبی ژاپن در آسیا و ساحل‌عاج در آفریقا است .
کشورهایی که در آن از برق 110 تا 127 ولت با فرکانس 50HZ استفاده می‌شود که شامل ماداگاسکار و شمال ژاپن می‌شود .

   

     

نکته‌ای که باید عنوان شود بحث فرکانس 50 یا 60 HZ است که این تفاوت در صورت وجود ولتاژي مشابه دردسرساز نیست و بیشتر دستگاه‌های برقی می‌توانند با هردوی این فرکانس‌ها کار کنند و نگرانی اصلی شما می‌باید معطوف اختلاف ولتاژها باشد . اگر ولتاژ کشور مقصد شما با دستگاهی که در اختیاردارید یکی است ، نیازی به نگرانی نبوده و شما باید تنها برای اختلاف احتمالی پریزهای آن کشور با دوشاخه دستگاهتان نگران باشید . البته اگر این ولتاژ متفاوت باشد و شما نیاز مبرمی به استفاده از وسیله برقی خود در سفر دارید نیز به‌راحتی می‌توانید از آدابتورها و کانورتورهای موجود در بازار برای تبدیل ولتاژ استفاده کنید ولی به خاطر داشته باشید که اگر سلامتی خودتان و سالم ماندن دستگاه برقی‌تان برای شما مهم است ، حتماً از انواع آداپتور استاندارد و دارای کیفیت بالا استفاده نمادید و در هنگام تنظیم آن برای استفاده نیز دقیقاً نشانگرهای موجود را بر روی ولتاژ موردنظرتان تنظیم کنید .

پس از حل شدن موضوع تفاوت ولتاژ باید برای نوع دوشاخه وسیله برقی خود و تطبیق آن با پریزهای موجود در کشور مقصدتان مطمئن شوید . همین‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید ، انواع مختلفی از پریز در سطح دنیا رایج و مورداستفاده است که تنها دوشاخه‌های منطبق با آن پریزها امکان اتصال به شبکه برق را خواهند داشت. امروزه در کلیه فروشگاه‌های عرضه محصولات الکترونیکی می‌توانید مبدل‌های انواع دوشاخه و پریز را پیدا کنید و تنها باید پیش از سفر نوع پریزهای به‌کاررفته در کشور مقصدتان را شناسایی کرده و نسبت به خرید مبدل موردنظرتان اقدام کنید . البته برای انجام این کار بسته‌های ویژه‌ای وجود دارند که شامل تعداد زیادی مبدل بوده و به‌راحتی شمارا از حمل تعداد زیادی کابل اضافه راحت خواهند نمود، این بسته‌ها با توجه به تعداد قطعات داخل خود می‌توانند قیمت‌های متنوعی داشته باشند ولی برای داشتن یک بسته با مبدل‌های انواع کابل USB و کابل‌های شارژر می‌توان انتظار قیمت تقریبی 50 هزار تومان را داشت، این بسته‌ها در کشور ما نیز قابل‌دسترسی بوده و به‌شدت به سبک شدن بار سفر شما کمک خواهند نمود و همچنین برای قطعات الکترونیکی شما نیز از درهم‌پیچیدگی کابل‌ها جلوگیری خواهد نمود تا سفر شما از این نظر راحت‌تر باشد.

     

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم