برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
آخرین نظرات
جستجو در وبلاگ

انواع زبان‌های برنامه نویسی PLC کدام است؟

نوشته شده در تاریخ3 سال پیش توسط 3027
دوست داشتن0

در برنامه نویسی PLC ها زبان های مختلفی با شباهت ها و تفاوت های گوناگونی وجود دارد که در این مقاله به بررسی این زبان ها پرداخته خواهد شد.

در برنامه نویسی PLC ها زبان های مختلفی با شباهت ها و تفاوت های گوناگونی وجود دارد که این موضوع برای کاربران پی ال سی مشکلاتی به همراه دارد.سازمان بین المللی ارائه استاندارد های صنعت برق برای حل این مشکل، استاندارد هایی را در زمینه زبان های برنامه نویسی PLC معرفی کرده است که سازندگان مختلف را به استفاده از این زبان برای محصولات خود ترغیب می کند.

این سازمان برای برنامه نويسی PLC ها چندزبان برنامه نويسی استاندارد را معرفی نموده است كه شامل موارد زير می باشد :

 زبان برنامه نویسی لدرLader Diagram )LD or LAD)

زبان لدر یا دیاگرام نردبانی شبیه ترین برنامه به مدارات فرمان در برق و یکی از پر کاربرد ترین زبان های برنامه نویسی در صنعت برق می باشد. این زبان طوری طراحی شده است که می توان آن را به همراه زبان FBD به کار برد. این زبان تقریبا در انواع پی ال سی ها کاربرد داردو زبان قابل فهم تر و محبوب تر در بین افرادی که با مدارات برق صنعتی آشنایی دارند می باشد.

 

 زبان برنامه نویسی Function Block Diagram) FBD)

زبان FBD برنامه ای به صورت گرافیکی می باشد که در این زبان بلوک های منطقی جبر‌بولی پایه در کنار هم قرار می گیرند.این دستورات منطقی شامل NOT,OR,AND,XOR,NOR و NAND می باشد.در این زبان ورودی ها از سمت چپ وارد و خروجی ها از سمت راست خارج می شوند.این سیستم برنامه نویسی، زبان مورد علاقه افرادی که در زمینه الکترونیک فعالیت دارند می باشد.

زبان برنامه نویسی  Structured Text) ST)

زبان ST یک زبان با سطح بالا و کاملا مبتنی به متن می باشد که کمیت ها آن بر حسب پارامترهایی مشخص می شوند و مقادیر این پارامترها بر حسب کار تغییر می کند. بر خلاف زبان هایLDوFBD، زبانSTشبیه زبان های برنامه نویسی مانندبیسیکو پاسکالاست که ازدستورات If , Then , Elseاستفاده می کند. کاربرد این زبان برای افرادی که در زمینه برنامه نویسی کامپیوتر فعالیت داشته اند محبوب بوده و بیشتر از این سیستم در الگوریتم های پیچیده و پروژه های وسیع استفاده می شود.

 

زبان برنامه نویسی  Sequential Function Control) SFC)

زبان CFC به صورت گرافیکی می باشد و ترتیب انجام عملیات کنترل به در آن مشخص می‌شود. در این روش، برنامه مطابق با مراحلی که ترتیب الگوریتم کنترلی نشان می دهد نوشته می شود یا به طور ساده تر ، از این روش برنامه نویسی بیشتر در برنامه هایی که شرایط کنترل آن به صورت ترتیبی می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.SFC پس از کامپایل به کد های STL تبدیل می شود.

محصولات مرتبط
نوشته‌های مرتبط

CP2000 معرفی اینورتر دلتا مدل

توسطفروشگاه اینترنتی کنترل کاران 513 2 سال پیش
دوست داشتن

پی ال سی PLC چیست؟

توسطفروشگاه اینترنتی کنترل کاران 1 7597 3 سال پیش
دوست داشتن
ارسال نظر
پاسخ دهید

گفتگو واتساپ

واتساپ

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم