برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

لیمیت سوئیچ و کاربردهای آن

نوشته شده در تاریخ4 سال پیش

کلید حد یا لیمیت سوئیچ (Limit Switch) قطعه‌ای از تجهیزات الکترومکانیکی است که با استفاده از قطعات مکانیکی با حضور یک ماده یا شی‌ء شروع به فعالیت می‌کند. از میکرو سوئیچ‌ها برای کنترل حد، کنترل حالت، نمایش وضعیت، شمارش قطعه و سایر موارد استفاده می‌شود. لیمیت سوئیچ‌ها معمولاً در تنظیمات صنعتی امکان تشخیص حضور و نزدیکی یا عدم وجود یک ماده یا شی‌ء را دارند. به ليميت سوئیچ‌هایی که در ابعاد کوچک ساخته می‌شوند ميکروسوئيچ هم گفته می‌شود.

لیمیت سوئیچ برای اولین بار به‌منظور تعریف محدودیت حرکت یک شیء مورداستفاده قرار گرفت ازاین‌رو نام آن‌ها را «کلید محدودکننده» گذاشتند.

    

نحوه کار لیمیت سوئیچ‌ها

همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید هنگامی‌که یک جسم در تماس با محرک قرار می‌گیرد، کنتاکت ها‌ی لیمیت سوئیچ جهت قطع یا وصل، مدار الکتریکی را تغییر وضعیت می‌دهند.

   

انواع کاربردهای لیمیت سوئیچ

لیمیت سوئیچ‌ها به دلیل استحکام، سهولت در نصب و عملکرد قابل‌اعتماد در محیط‌های مختلف، کاربردهای مختلفی دارند که می‌توان برای مثال به ماشین‌های برش، نوار‌های نقاله، ماشین‌های تراش خودکار، جرثقیل‌ها و بالابر‌ها و به‌طورکلی در اکثر ماشین‌هایی که کنترل حرکت ابعادی در آن‌ها موردنیاز است اشاره کرد.عمدتاً لیمیت سوئیچ‌ها با یک رله کنترلی، یک کنتاکتور و یا به‌عنوان ورودی در یک PLC مورداستفاده قرار می‌گیرد.

  

جایگزین مناسب لیمیت سوئیچ چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت سنسورهای الکترونیکی، اکنون در بیشتر موارد به‌جای لیمیت سوئیچ‌ها از سنسور­های مجاورتی (Proximity Switch) استفاده می‌شود ولی هنوز هم به دلیل برخی از مزیت‌هایی که لیمیت سوئیچ‌ها نسبت به سنسورهای مجاورتی دارند از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

انواع لیمیت سوئیچ

لیمیت سوئیچ‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف نظیر فشاری ساده، اهرم دار، آنتنی، غلطکی و فنری جهت کاربردهای مختلف در صنعت وجود دارد.

 

مزایای استفاده از لیمیت سوئیچ‌ها

1-راحتی نصب، استفاده آسان و قیمت کم

2-دارای بدنه مقاوم در برابر شرایط محیطی مختلف

3-دقت و تکرارپذیری بالا

4-تحمل جریان بیشتر نسبت به سایر سنسورها

5-مقاوم در برابر نویز الکتریکی

6-نداشتن جریان نشتی و داشتن حداقل افت ولتاژ

7- عملکرد ساده تیغه‌های NO و NC

  

معایب استفاده از لیمیت سوئیچ‌ها

1-عمر کمتر کنتاکت ها نسبت به سنسورهای مجاورتی

2-عدم استفاده در همه‌ی کاربردهای صنعتی

3-خرابی قسمت‌های متحرک

  

چه نکاتی را در مورد انتخاب یک لیمیت سوئیچ باید رعایت نمود؟

1-نوع لیمیت سوئیچ (اهرمی، قرقره‌ای، فشاری و...)

2-جنس بدنه لیمیت سوئیچ (فلزی، باکلیت)

3-شکل ظاهری لیمیت سوئیچ

  

ضمن تشکر از شما دوستان عزیز

 امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشد. با ارسال نظرات مفید خود مارا در بهبود هرچه بیشتر مقالات و سایت یاری نمایید. به امید آنکه بتوانیم با کمک یکدیگر گامی هرچند کوچک در بهبود فضای کسب‌وکار کشورمان برداریم.

محصولات مرتبط
نوشته‌های مرتبط
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم